printlogo


کد خبر: 248236تاریخ: 1401/3/23 00:00
نگاهی به عملکرد مربیان خارجی استقلال
فقط یک قهرمانی با رایکوف

نگاهی گذرا به عملکرد مربیان خارجی در تاریخ باشگاه استقلال نشان از یک ناکامی طولانی دارد. گرچه این اواخر تیم استراماچونی توانست تا حدی با اقبال عمومی مواجه شود اما جدایی این مربی ایتالیایی اجازه نداد طلسم جام نیاوردن مربیان خارجی در استقلال بشکند. البته در دوران شفر استقلال یک جام حذفی را صاحب شد که البته این جام نمی‌تواند چندان پراهمیت باشد.
 
اولین ستاره آسیایی با سرمربی خارجی
سال ۴۸ رایکوف به‌عنوان نخستین سرمربی خارجی باشگاه استقلال از یوگسلاوی آمد. این مربی با به دست آوردن جام‌های مختلف نام خود را در تاریخ این باشگاه جاودانه کرد. اولین ستاره روی پیراهن استقلال دستاورد رایکوف است و در همان سال لیگ ایران را نیز با این مربی یوگسلاو فتح کردند. به جز این در سال‌های ۵۰ و ۵۱ استقلال تحت هدایت رایکوف قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد و سال ۵۳ قهرمانی‌اش در لیگ ایران را تکرار کرد. دوران رایکوف در استقلال در میانه دهه 50 با قدرت گرفتن پرسپولیس به پایان رسید.
 
یک جام حذفی و یک بی‌ام دبلیو دستاورد جکیچ در ایران
وقتی رایکوف از ایران رفت برای مدت کوتاهی هدایت استقلال به دست علی دانایی‌فر افتاد، اما خیلی زود مسئولان وقت استقلال با ولادمیر جکیچ آلمانی به توافق رسیدند. او در سال ۵۶ هدایت استقلال را در جام تخت جمشید برعهده گرفت. استقلال در این بازی‌ها مثل ۲ دوره قبلی به مقامی بهتر از چهارمی دست پیدا نکرد و سال بعد هم مسابقات فوتبال لیگ ایران با اتفاقات انقلاب اسلامی تداخل پیدا کرد و نیمه‌کاره ماند. تنها افتخاری که مربی آلمانی با استقلال به دست آورد جام حذفی ایران بود. این جام، نخستین افتخار استقلالی‌ها در رقابت‌های حذفی محسوب می‌شود. اما جالب‌ترین اتفاق برای جکیچ در ایران هدیه‌ای بود که بازیکنان استقلال برای او در نظر گرفتند. یک اتومبیل بی‌ام دبلیو از طرف حسن روشن، آندرانیک اسکندریان، ایرج دانایی فرد، مصطفی مسلمی و حسن نظری به جکیچ آلمانی به‌عنوان یادگاری داده شد.
 
سوکوموروخوف و مأموریت دشوار در دسته ۳
استقلالی‌ها دومین ستاره آسیایی خود را با منصور پورحیدری کسب کردند، اما به‌دلیل شرکت نکردن در بازی‌های داخلی کشور با رأی فدراسیون فوتبال به لیگ دسته سوم سقوط کردند. در آن سال‌ها چیزی به‌نام لیگ دسته ۲ وجود نداشت. مدیران استقلال هم با یوگنی سوکوموروخوف روس به توافق رسیدند و او استقلال را در همان سال به لیگ دسته یک بازگرداند، اما حاضر نشد در ایران بماند و رفت. یوگنی دوباره در سال ۷۸ به استقلال بازگشت، اما این بار نه تنها جامی برای استقلال به دست نیاورد، بلکه شاهد اولین دبِل رقیب سنتی استقلال در لیگ ایران بود. سرانجام دوران حضور این مربی روس در استقلال به پایان رسید و منصور پورحیدری به جای او روی نیمکت آبی‌ها نشست.
 
بیلفسکی و ثبت یک آمار ضعیف
وقتی سال ۷۲ آبی‌ها توسط سوکوموروخوف به لیگ دسته یک بازگشتند هدایت تیم‌شان را به یک مربی روس دادند. اما دوران حضور این مربی بسیار کوتاه بود و بیلفسکی بیشتر از ۸ بازی فرصت نداشت تا روی نیمکت استقلال بنشیند. استقلال تحت هدایت دومین مربی روسی خود ۵۰ درصد بازی‌هایش را باخت تا بیلفسکی از کار برکنار شود.
 
بدترین عملکرد خارجی‌ها توسط رولند کخ
استقلالی‌ها در دومین دوره رقابت‌های لیگ برتر ایران هدایت تیم‌شان را به یک مربی آلمانی دیگر سپردند. اما روز‌های رولند کخ در استقلال با حضور بسیاری از بازیکنان پا به سن گذاشته در استقلال و بازی در زمین بی‌کیفیت ورزشگاه تختی در سال ۸۱ همزمان شده بود. نتیجه حضور کخ در استقلال فاجعه بود. فتح‌الله‌زاده مدیرعامل آن سال‌های استقلال وقتی قهرمانی استقلال را دور از دسترس دید حکم اخراج مربی آلمانی را صادر کرد تا استقلال پس از حذف از لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی کشور، عنوان نهمی در جدول لیگ را هم تجربه کند.
 
شفر؛ برکناری دوستانه
پیرمرد آلمانی جایگزین علیرضا منصوریان در استقلال شد، اما رفته‌رفته جایش را دل هواداران استقلال با ارائه بازی‌های خوب باز کرد. استقلال تحت هدایت وینفرد شفر از انتهای جدول جدا شد و خود را بعد از پرسپولیس و ذوب‌آهن در جایگاه سوم جدول دید. اما اوج کار شفر در لیگ قهرمانان آسیا بود. جایی که استقلال به جمع ۸ تیم برتر لیگ قهرمانان اضافه شد و آبی‌ها با هدایت شفر رقیب سنتی‌شان پرسپولیس را در دربی با شکست بدرقه کردند و در جام حذفی نیز به‌ عنوان قهرمانی دست یافتند. اما سال بعد اوضاع برای شفر مناسب نبود. استقلال شفر هم از آسیا و هم جام حذفی کنار رفت و با شکست برابر رقبای اصلی‌اش در لیگ برتر هر روز از رسیدن به رتبه اول جدول دورتر می‌شد تا جایی که مدیران استقلال قید ادامه همکاری با شفر را زدند.
 
آندره‌آ استراماچونی؛ رفیق موفق نیمه راه
آندره‌آ استراماچونی، سرمربی ۴۴ ساله سابق تیم‌های اینترمیلان، اودینزه، پاناتینایکوس یونان و اسپارتاگ پراگ جمهوری چک تابستان ۹۸ با مذاکرات گسترده علی خطیر، معاون سابق باشگاه استقلال حاضر شد به کشورمان بیاید و با این تیم قرارداد ۲ ساله امضا کند. استرا فصل را بد شروع کرد و با وجود اینکه نمایش‌های بهتری نسبت به رقیبان ارائه می‌کرد، در ۵ هفته ابتدایی لیگ فقط ۳ امتیاز به دست آورد. استراماچونی در ۱۵ بازی آمار ۹ برد، ۴ مساوی، ۲ باخت، ۳۳ گل زده، ۱۲ گل خورده، تفاضل گل مثبت ۲۱ و ۳۱ امتیاز را با استقلال به دست آورد. اما دوران خوش این مربی ایتالیایی برای هواداران استقلال خیلی زود به‌دلیل پرداخت نشدن مطالبات این مربی به اتمام رسید.

 


Page Generated in 0.0057 sec