printlogo


کد خبر: 217498تاریخ: 1399/8/5 00:00
در چنین روزی ۵ آبان ۱۳۸۲
اولین پیروزی تاریخ فوتبال ایران در پیونگ‌یانگ

ایرنا- تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه در سومین دیدار خود در چارچوب مرحله مقـدماتی رقابت‌های فوتبال جـام ملت‌های آسیا در سال 2004 مقـابل تیم کره‌شمالی به پیروزی دست یافت.
در این دیدار که در ورزشگاه «کیم‌ایل‌سونک» پیونگ‌یانگ کره‌شمالی برگزار شد تیم ملی فوتبال ایران با نتیجه 3 بر یک از سد حریف خود گذشت و با کسب 6 امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به تیم اردن در صدر جدول گـروه چهارم مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا قرار گرفت.
در نیمه نخست بازی کم‌تحرک، ناهماهنگ و پراشتباهی را از سوی هر دو تیم ایران و کره‌شمالی شاهد بودیم، به‌طوری که موقعیت‌های چندانی بــر روی دروازه‌های تیم‌ها به وجود نیامد.
در نیمه دوم تیم ایران با اضافه شدن ادموند بزیک به‌جای حامد کاویانپور با 3 مهاجم به سمت دروازه تیم کره‌شمالی یورش بود که این حملات در دقیقه 48 به ثمر نشست.
در این لحظه «علی کریمی» پاس خوبی از عمق خط دفاعی تیم کره‌شمالی دریافت کرد و توانست با یک ضربه دیدنی نخستین گل این دیدار را به ثمر برساند.
پس از این گل بازیکنان کشورمان روی به کارهای تدافعی آوردند که این موضوع باعث شد بازیکنان تیم کره‌شمالی حملات بسیاری را به سمت دروازه ایران طراحی کنند.
حملات بی‌محابای بازیکنان تیم کره‌شمالی در دقیقه 65 منجر به گل تساوی این تیم شد.
در این لحظه تیم کره‌شمالی از جناح راست صاحب یک ضربه آزاد شد که شوت نه‌چندان سنگین «میونک» پس از برخورد به زمین وارد دروازه تیم ایران شد.
در دقیقه 78 تیم ایران از جناح راست حمله‌ای را به سمت دروازه تیم کره‌شمــالی تدارک دید که مدافعان میزبان نتوانستند توپ را به‌خوبی دفــع کنند به‌طوری که علی دایی با ضربه سر توپ خوبی را برای علی کریمی ساخته و پرداخته کرد و کریمی با یک ضربه سنگین دومین گل ایران را به ثمر رساند.
در ادامه بــازی، بازیکنان تیم کره‌شمالــی که چیزی برای از دست دادن نداشتند حملاتی را به سمت دروازه تیم ایران طراحی کردند اما این حملات توسط ابراهیم میرزاپور و مدافعان تیم ایران 
دفع شد.
در اواخر بازی باز هم بازیکنان تیم کره‌شمالی برای جبران گل خورده به سمت دروازه تیم ایران هجوم آوردند اما تیم ایران در یک ضدحمله در دقیقه 86 به سومین گل خود دست یافت.
در این لحظه جواد نکونام از جناح راست توپ مناسبی را برای محرم نویدکیا مهیا کرد که بهترین بازیکن فوتبال ایران در سال 81 با یک ضربه دیدنی دروازه تیم کره‌شمالی را باز کرد تا تیم ملی فوتبال ایران برای نخستین‌بار تیم کره‌شمالی را در پیونگ‌یانگ شکست داده باشد.
اسامی ملی‌پوشان فوتبال ایران در این دیدار به شرح زیر بود:
ابراهیم میرزاپور، محمد نصرتی، جواد کاملی‌مفرد، یحیی گل‌محمدی، حسین کعبی، محرم نویدکیا، حامد کاویانپور (ادموند بزیک از دقیقه 46 و سهراب بختیاری‌زاده از دقیقه 85)، جواد نکونام، ایمان مبعلی (ابراهیم تقی‌پور 1+90)، علی کریمی و علی دایی
 

Page Generated in 0.0039 sec